| Overall dimension | |
| Length/Width/Height | ≤ 3.000 mm / – / – |
| Height | 8 - 100 mm |
| Body | |
| Length/Width/Height | ≤ 3.000 mm / – / – |
| Diameter | Profile type: U-profile, Y-profile, F-profile |
| Material | Steel strip galvanized, steel strip V2A (stainless) |
| Colours | – |
| Characteristics | straight, curved, spiral, notched |
| Fill | |
| Material | PP, PA6, PA6.6, PA6.10, PA6.12, PET, PBT, antistatic materials, conductive synthetic fibres, variety of animal hair and bristles as well as plant fibres |
| Density of brush pattern | – |
| Brush pattern | – |
| Characteristics | –/td> |
| Colours | All common colours, special colours possible |
| Connection | |
| Technology | Individual according to customer requirements |